14

Katar sienny - Leczenie kataru siennego

MEDserwis.pl > Katar sienny >Leczenie kataru siennego

Leczenie kataru siennego

Swędzący podrażniony nos kichanie obfity wyciek wodnistej wydzieliny z nosa często "zatkany nos" bóle głowy, zmęczenie, wyczerpanie – taka jest rzeczywistość osób cierpiących na katar sienny. Każdej wiosny, kiedy zaczynają kwitnąć trawy, kwiaty, krzewy, drzewa i zboża nadchodzą trudne dni dla uczulonych. Statystycznie co dwudziesta osoba cierpi z powodu tej sezonowej przypadłości. Pierwsze objawy alergii pojawiają się najczęściej pomiędzy dwunastym i piętnastym rokiem życia, choć mogą się ujawnić w każdym wieku.

Jak to się dzieje?
Immunoglolbuliny pokrywające błonę komórkową nosa i dróg oddechowych w reakcji na alergen wyzwalają reakcję uwalniania histaminy ( przeciwciał), powodującej podrażnienie błon śluzowych. Reakcją na to podrażnienie jest wydzielina, kichanie i szereg objawów towarzyszących alergicznemu nieżytowi nosa.
U podłoża tej przypadłości leżą skłonności genetyczne.
Objawy kataru siennego to niedrożność nosa z towarzyszącym kichaniem ( czasem 10 i więcej kichnięć ), ból, drapanie i swędzenie w gardle, zaczerwienione, piekące i załzawione oczy, zapalenie spojówek, przytępienia słuchu, a czasem ból uszu, bóle głowy,przemęczenie, drażliwość.
Powodem reakcji alergicznej oprócz znajdujących się w powietrzu pyłków roślin są także pleśnie, występujące na opadłych liściach, świeżo ściętej trawie i na niektórych warzywach. Szczyt sezonu występowania pleśni przypada miedzy kwietniem, a listopadem.

Jak chronić się przed alergenami?
Bezpośredni wpływ na poprawę naszego samopoczucia ma ograniczenie kontaktu z alergenami.
W profilaktyce kataru siennego pomocne jest zainstalowanie klimatyzacji.
Aby utrzymać niskie stężenie pyłków w pomieszczeniach należy w dzień, gdy stężenie pyłków jest wysokie, trzymać okna zamknięte lub wietrzyć krótko i intensywnie.
Wśród porad, które pozwolą na spokojne „przetrwanie okresu pylenia”, są proste sposoby na unikanie kontaktu z pyłkami.
Nie należy zdejmować ubrań wieczorem w sypialni, przecierać oczu rękoma, na których mogą znajdować się pyłki, spacerować po łąkach i parkach w okresie kwitnienia, pracować w ogrodzie, przynosić do zamkniętych pomieszczeń bukietów kwiatów i traw polnych.
Należy przed snem myć włosy, zamykać okna podczas podróży samochodem, planować urlopy w miejscach o niskim stężeniu pyłków na przykład w górach, profilaktycznie przyjmować leki przeciwalergiczne.
Katarowi siennemu powodowanemu przez pleśnie sprzyja stosowanie nawilżaczy, hodowanie kwiatów doniczkowych, obecność pleśni na produktach żywnościowych, wilgoć.

Nasilaniu się objawów alergii sprzyjają warunki atmosferyczne. Dni gorące, suche, wietrzne to dla osoby uczulonej szczególnie trudny okres. Dni zimne, bezwietrzne i mgliste lub deszczowe są bardziej korzystne, nawet gdy jest to alergia na pleśnie.
Pleśnie mają większą zdolność przetrwania w środowisku, nawet przy mroźnej pogodzie. Duże ilości zarodników mogą znajdować się w sianie, zbożu, nawet na choinkach – stąd zdarza się nasilenie objawów w okresie świątecznym.
W przypadku nasilonych objawów należy zgłosić się do alergologa, który zaproponuje odpowiednie dla naszego stanu leki.
W aptekach są do kupienia leki bez recepty takie jak: Zyrtec, Allertec, Cet-Alergin, które złagodzą objawy alergii
Wśród domowych sposobów radzenia sobie z katarem siennym są: inhalacje z rumianku, (jeśli nie jest się uczulonym), unikanie kurzu, pyłu, sierści i skóry zwierząt, mycie się w letniej wodzie, sprzątanie na mokro. Chorym na katar sienny zaleca się picie jogurtu, który działa łagodząco. Na infekcje i reakcje alergiczne uodparnia także cebula oraz herbatka z pokrzywy zwyczajnej.
lek.med. Mariola Grzesiuk-Prończuk
Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej Medi-Derm


Katar sienny

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl